Az óceánok védelméért
Évente több millió tonna műanyaghulladék kerül az óceánokba, ami nemcsak az ökoszisztémára, hanem a benne élő állatokra is komoly veszélyt jelent. A víz értékes erőforrás bolygónk számára. Ezért az MBRC the ocean (öleld át az óceánt) az óceánok védelmének szentelte magát. Megtuthatja, hogy ez hogyan néz ki, mit tehet Ön is az óceánok védelméért, és milyen projekteket valósított már meg a Müller az MBRC the ocean segítségével.
Rólunk: MBRC the ocean
Az MBRC The Ocean ingyenes online tanfolyamot is kínál különböző tananyagokkal. Minden héten egy új témával foglalkoznak, hogy növeljék a tudatosságot és a megértést arról, hogyan menthetjük meg óceánjainkat.
Tudjon meg többet az MBRC the ocean munkájáról a Casto Kayombóval készült exkluzív interjúból. Casto Kayombo nemcsak nagykövet, hanem számos tengerpart-takarítási akcióban is aktív segítő. Fedezze fel vele együtt az MBRC the ocean küldetését és céljait.
Tudjon meg többet az MBRC munkájáról
A szennyezett strandok világszerte jelentős problémát jelentenek, amely Európa partjait is érinti. A nem megfelelő hulladékkezelési rendszerek és a főszezonban a turizmus hatása aránytalanul nagy mennyiségű hulladékot eredményez. Az óceánok szennyezése és az ezzel járó ökoszisztémára gyakorolt hatás messzemenő következményekkel jár, és csak komplex módszerekkel lehet visszafordítani. Az MBRC the ocean környezetvédelmi szervezet és a Müller kiskereskedelmi vállalat már több strandot is sikeresen megtisztított a szeméttől.
Afrika legnagyobb takarítása
Tanzániában a hulladékgazdálkodás a korlátozott gyűjtés és a nem megfelelő tárolás miatt problémás. A tanzániai Dar Es Salaam városában például a napi hulladéknak csak 45%-a kerül szeméttelepre. Ezért az MBRC the ocean minden évben az Óceánok világnapján több mint 1000 önkéntes részvételével az egyik legnagyobb strandtakarítási akciót szervezi különböző városokban „Afrika legnagyobb takarítása” mottóval.
2024
Hat ország
Afrika hat különböző országában szerveznek és hajtanak végre idén várostisztítási akciókat az MBRC the ocean, a Müller kereskedelmi vállalat és a kézműves kellékeket gyártó folia együttműködésével, az „Africa’s Biggest Cleanup” és a World Cleanup Day (2024. szeptember 20.) keretében. Az „Africa’s Biggest Cleanup” tervezett időpontja 2024. szeptember 21.
Pódiumbeszélgetések és upcycling
A várostisztítási akciókat pódiumbeszélgetések és gyermekeknek szóló upcycling (továbbhasznosítási) programok kísérik: az összegyűjtött hulladékok egyes részeiből, valamint a folia által biztosított kézműves anyagokból (amelyek szintén kaphatók a Müller üzleteiben) szép dolgokat készítenek.
Az MBRC the ocean, Müller és folia együttműködése
A fenntarthatóság és az óceánok védelme nemcsak az MBRC the ocean és a Müller, hanem a folia számára is fontos célkitűzés. A Müllerhez hasonlóan a folia is a műanyagcsomagolás csökkentésére, az újrahasznosításra és az újrafeldolgozásra törekszik. A „No plastic is foliatastic” mottó jegyében a folia műanyagmentes csomagolásokat használ. A folia együttműködésének köszönhetően a gyerekek játékos módon még inkább érzékenyíthetők az óceánok védelmével kapcsolatban, mivel gyakorlati példákon keresztül tanulják meg, hogy az üres műanyag palackok vagy konzervdobozok nemcsak hulladékot jelentenek, hanem újrahasznosíthatók. Az MBRC the ocean felvilágosító munkájának köszönhetően még szélesebb körben jut el ez az üzenet.
2023
A Müllerrel együttműködve 2023-ban hét nagy afrikai strandon szerveztek strandtakarítást, amelyet a műanyaghulladékkal és annak az óceánokra gyakorolt hatásával kapcsolatos beszélgetések kísértek. Összesen 26 tonna hulladékot gyűjtöttek össze és szállítottak el.
Horvátország nagytakarítása
Az előzetes tervek szerint egy nagyszabású projekt keretében egy év alatt Horvátország teljes partvidékét megtisztítják északtól dél felé az MBRC tisztítóközpontok közreműködésével. Az összegyűjtött hulladék megfelelő ártalmatlanítása és újrahasznosítása érdekében a projektben résztvevők a helyi újrahasznosítással foglalkozó partnerekkel működnek együtt.
A nagyszabású projekt előzményeként 2023 októberében a horvátországi Dugi Otok szigetének adriai partvidékét megtisztították a szeméttől. A több mint 60 önkéntes - köztük 12 Müller dolgozó - 72 zsáknyi, összesen 1 tonna szemetet gyűjtött össze.
A cél nem csupán az, hogy a strandokat a felhalmozódott szeméttől megtisztítsák. A cél az is, hogy az oktatás révén megelőzzék a strandokon a szemét további felhalmozódását. Ennek érdekében különböző kampányokat terveznek az iskolákban, amelyeket átfogó újrahasznosítási koncepciókkal támogatnak.
A horvátországi fenntarthatósági projekt különösen fontos Müller számára. A 100 üzlettel rendelkező ulmi székhelyű kiskereskedelmi csoport aktívan tevékenykedik ott. A kötelezettségvállalás célja a környezetvédelem iránti felelősségtudat erősítése.
A horvátországi fenntarthatósági projekt
Hulladékszámláló
A fenntarthatóság újragondolásával nem csak a vállalatok, hanem a fogyasztók egyénileg is hozzájárulhatnak az óceánok és a vizek védelméhez. Öt tippet szeretnénk megosztani azzal kapcsolatban, hogyan tehetjük még inkább műanyagmentessé a mindennapjainkat.
Használjon műanyag palack helyett újratölthető kulacsot. Így akár fejenként napi 4 flakon is megspórolható.
Percenként közel egymillió műanyag palackot vásárolnak világszerte. Ez naponta több mint 1,3 milliárd műanyag palackot jelent.
2. tipp: Kávé elvitelre?
Használjunk inkább saját termosz bögrét az útközbeni kávéhoz vagy teázáshoz az elviteles pohár helyett.
3. tipp: A műanyag bevásárlótáskák nem menők!
Vigyünk magunkkal saját bevásárlótáskát a bevásárláshoz, és a pékáruhoz, gyümölcshöz vagy a zöldséghez is hasznos egy saját zöldségháló vagy vászontáska.
4. tipp: Műanyagmentes konyha?
Ne használjunk műanyag szivacsot, utántölthető mosogatószert válasszunk, és a műanyag edényeket helyettesítsük fából vagy üvegből készült eszközökkel, a fólia helyett méhviaszos kendőt használjunk.
5. tipp: Műanyagmentes vásárlás a szupermarketben
Tényleg szükségünk van műanyagba csomagolt gyümölcsökre és zöldségekre? Keressünk más alternatívákat! Sok termék kapható kimérve, konzervdobozban, befőttesüvegben, papírba vagy kartonba csomagolva. A csomagolóanyagok extra szemetet okoznak.
Forrás: MBRC Akadémia: https://academy.mbrctheocean.com/